Suriyeli Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU Çağrısı


776 | 06.03.2018
| |

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Yunus ÖZDEMİR 7 Mart 18 Çarşamba Günü Karaman’dan hareket edecek olan “VİCDAN KONVOYU”  hakkında açıklamada bulundu;

“7 yıldır bazen çadırda bazen konteynerde bazen de yıkılmak üzere olan bir evde karşılaştığımız en zor şartlar altında yaşamaya çalışan savaşın kadınlarından daha şanssız, keşke onların yerinde olabilseydik diyen 6736 kadın ve kız çocuğu Suriye zindanlarında kurtuluş olarak ölümü bekliyor.

Her çeşit işkence ve zulme maruz kalan kadınların çığlığını duymayan dünyaya rağmen sen nerede olacaksın, tarafını seç. YÜKSELT SESİNİ veya sen de SUS. 

Daha ne kadar gözlerimizi yumarak bekleyeceğiz diyorsan 7 Mart Çarşamba günü Vicdan Konvoyuna Karaman'dan katılabilir, duyurumuza destek verebilir veya konvoyu uğurlayabilirsiniz.

Suriye ve diğer mazlum coğrafyalarda  hapishanelerde tecavüz ve işkenceye maruz kalan kadınların sesi olmak  için  Vicdan Konvoyu fırsattır

.

Allah'ım sesimizi işitmesi gerekenlere duyur

Suriye zindanlarından yükselen çığlığı duymanız, vicdanınızla karşılık vermeniz duası ve dileğiyle...

 

Konvoyda yer alacak araçta yerinizi ayırmak için katılım formunu doldurmakta acele ediniz.” dedi

 

İrtibat ve katılım için Karaman iHH 0543 328 66 05 ve 0554 150 60 70

Memur-sen İl Temsilciliği 0 505 747 48 73

 

Suriyeli Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU Çağrısı

‘KADINI KORU İNSANI KORU’

 

Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye Savaşı sırasında, 1 Milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve onbinlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir. Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan KADIN sayısı, Mart 2011'den 2017 sonuna kadar 13.581'dir. Mart 2011’den bu yana Suriye Savaşı sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6736 dır. Bu sayının 6319 u yetişkin 417 si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlardır. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir. Bazı kadınlar hamileyken alınmış ve orada doğum yapmıştır. Bazı kadınlar çocuklarıyla alınmıştır. Bazı kadınlar ise, tutulan yerlerde tecavüze uğramış ve tecavüz sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakılmıştır. Birleşmiş Milletler Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu damgalanma endişesi ve travma gibi nedenlerle cinsel şiddet vakalarının gerçekleşenden az bildirildiğini beyan etmiştir.

 

Suriye'deki savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki; Suriye Rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanmaktadır. Kadınlara yönelik yapılan ihlaller ve suçlar sadece rejim askerlerince değil Şebbiha adlı silahlı çeteler ve terör örgütlerince de işlenmektedir.

 

Bizler Dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak ‘Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU’nu yola çıkarıyoruz.

Amacımız;

  • Kadınların, Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek ,
  •  Suriye’de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak
  • Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir.

 

Her görüşten, hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız. 07.03.2018 tarihinde Karaman’dan hareket ederek  Suriye sınırına ulaşacağız ve 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz. Konvoy boyunca oyalı yazmalar sembolümüz olacak. Sınırda basın açıklamamızı yaptıktan sonra bir kamp ziyaretinde Suriyeli kadınlarla bir araya geldikten sonra geri  döneceğiz.

 

Suriyeli mahpus kadınlar için yola çıkaracağımız uluslararası nitelikli ve sadece kadınlardan oluşan VİCDAN KONVOYU’na  katılımınız ve desteğinizden memnuniyet duyacağız.

Saygılarımızla

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top